Menu

Zajímavé úkazy na začátku roku 2025

Konjunkce Venuše a Měsíce – pátek 3. ledna

Již na odpolední obloze můžeme zkoušet hledat úzký srpek dorůstajícího Měsíce. Po západu Slunce se k Měsíci připojí „Večernice“ – zdánlivá první večerní hvězda, ve skutečnosti planeta Venuše. Vzdálenost mezi Měsícem a Venuší budou necelé 2 stupně a budeme je moci na obloze pozorovat asi až do 19. hodiny, kdy již budou příliš nízko nad obzorem a budou se patrně schovávat za Krušnými horami, nebo jinými pozemskými objekty.

Kvadrantidy

Kvadrantidy jsou „novoročním nebeským ohňostrojem“ – jedná se o meteorický roj na pomezí souhvězdí Velké Medvědice, Pastýře a Draka. Na obloze bude asi nejlepší najít si seskupení hvězd Velkého vozu a hledat radiant Kvadrantid (místo odkud meteory vylétají do všech směrů) za ojí vozu. Radiant je poměrně nízko nad obzorem a maximum tohoto meteorického roje bývá poměrně ostré. Letos vychází na 3. ledna 2025 a mohli bychom pozorovat mezi 40 – 50 meteory za hodinu. Jejich stopy na obloze by za to mohly být výrazné a dlouhé.

Zákryt Saturnu Měsícem

V sobotu 4. ledna se Měsíc od Venuše přesune k další planetě a to sice k Saturnu. V 18:35 se Saturn začne „schovávat“ za neosvětlenou částí Měsíce a bude tak jakoby „mizet do tmy“, v 18:40 již bude Saturn zcela zakrytý měsíčním diskem. V 19:36 se pak začne opětovně Saturn objevovat na druhé straně Měsíce a bude tak vycházet zpoza osvětlené části, celý Saturn bychom pak mohli pozorovat od 19:40.